Menu
Search
Members and Committees

COMMISSIONER JAMES W. BARTHMAN

1934 - 2018

On March 23, 2018 the Commission lost James W. Barthman, who served for over 17 years as a Governor appointee to the California Building Standards Commission. He passed away at the age of 83 surrounded by family in the comfort of his home in Castro Valley, CA.

Jim served as a commissioner representing the public since January 2001 serving three governors during his tenure.  He was the commission’s vice-chair at various times, and served in numerous capacities on the commission including as the chair or member of a number of commission and code advisory committees.  Jim valued serving as a commissioner and served tirelessly and was devoted to the commission’s mission to implement the very finest and comprehensive building standards in the nation.  Jim chaired the Commission’s Green Building Standards Code Advisory Committee both during the development of the nation’s first green building code and as that code developed over the years.  

In recent years, Jim was a self-employed building code consultant.  From 1990 to 2000 he worked at Underwriters Laboratories as a building and electrical code consultant, and regional supervisor of codes and technical services.  Jim served the City of Oakland from 1975 to 1990 as its chief building official for a number of years, and as its Chief Electrical Inspector and Manager of Inspector Services.  Jim was an instructor at Laney and Chabot Colleges from 1966 to 1996, and taught curriculums in building and electrical codes, plan review and electrician apprenticeship courses.  He served in the United States Army Reserve from 1957 to 1963.

The loss of Jim, his experience, expertise and knowledge, and willingness to serve the public will affect all Californians.

The 11 members of the California Building Standards Commission (CBSC) are appointed by the Governor of California and confirmed by the State Senate.  The cabinet secretary of the Government Operations Agency, or the secretary's representative, serves as the Commission Chair.

CBSC members represent the public, building design professionals, the building and construction industry, local government building officials, fire officials, and labor.  Members serve four-year staggered terms and are not compensated, but are reimbursed for travel expenses.

CBSC meets quarterly.

If you wish to contact a commissioner, please notify CBSC office via email, cbsc@dgs.ca.gov or call (916) 263-0916.

Current CBSC Members

 
(click on name to access Commissioner's biography)

Name

Position

Appointed/Reappointed On

Appointment Expires On

Marybel Batjer
Agency Secretary
Government Operations Agency
915 Capitol Mall, Suite 200
Sacramento, CA 95814
Phone: (916) 651-9011

Chair

06/25/2013

---

Rajesh Patel

Local Building Official

01/08/2016 01/01/2020

Vacant

Public Member


01/01/2017

Steven Winkel

Architect

02/23/2015

01/01/2019

Elley Klausbruckner

Fire Protection Engineer

03/01/2017

01/01/2021

Juvilyn Alegre

Local Fire Official

02/26/2018

01/01/2022

Larry Booth

Contractor

01/13/2015

01/01/2019

Erick Mikiten

Public Member/Disabled

02/26/2018

01/01/2022

Vacant

Public Member

01/08/2016

01/01/2020

Kent Sasaki

Structural Engineer

02/26/2018

01/01/2022

Peter Santillan

Organized Labor

01/08/2016

01/01/2020



CBSC Committees:


Appeals Committee Code Adoption Committee
Kent Sasaki - Chair
Steven Winkel
Larry Booth
Elley Klausbruckner
Peter Santillan
Rajesh Patel